Китай и Индия - най-засегнати от съкращаването на въгледобива
Междувременно австралийски съд е подкрепил решението на правителството да одобри разширяването на две въглищни мини
Китай и Индия са най-засегнати, тъй като до 2035 г. половин милион работещи в индустрията ще бъдат съкратени в световен мащаб
Още по темата
- САЩ: ВЕИ произвеждат повече електроенергия от въглищата за рекордните 5 поредни месеца
- Китай продължава да увеличава използването на въглища въпреки целите за климата
- Австралия има най-високи емисии на CO2 от въглища на глава от населението в Г-20
- Германия удължава аварийния капацитет за въглища за още една зима
Според доклад на неправителствената организация Global Energy Monitor (GEM), публикуван от South China Morning Post, близо половин милион миньори ще останат без работа до 2035 г. поради затварянето на мините и преминаването на пазара към по-евтини възобновяеми енергийни източници.
В доклада се допълва, че до 2050 г. един милион работни места във въгледобива - 37 % от съществуващата работна сила - вече няма да съществуват, като Китай и Индия вероятно ще бъдат засегнати най-силно.
Euronews казва, че авторите на доклада подчертават необходимостта правителствата да прилагат политики на "справедлив преход", за да гарантират, че работниците няма да пострадат от енергийния преход.
В настоящия момент "повечето от мините, които ще бъдат затворени, нямат планове за преминаване към икономика, която няма да използва въглища", казва един от авторите пред информационния уебсайт.
Междувременно агенция Блумбърг съобщава, че австралийски съд е подкрепил решението на правителството да одобри разширяването на две въглищни мини "в случай, който оспорва климатичните качества на администрацията на министър-председателя Антъни Албанез".