Проучване: Гренландия губи 30 млн. тона лед на час
Промените могат да предизвикат срив на океанската циркулация и да окажат значително въздействие върху живота на хората
Ледената шапка на Гренландия губи с 20 % повече лед, отколкото се смяташе досега, разкрива ново проучване, отразено в "Гардиън".
Още по темата
- Топенето на ледовете в Гренландия е повишило с повече от сантиметър морското равнище
- "Зомби-лед" от Гренландия ще повиши морското ниво с поне 27 сантиметра
- Увеличаването на екстремното топене в Гренландия е свързано с фьона и "атмосферните реки"
- Повишени са оценките за опасният праг за начало на топене на леда в Гренландия
Тя губи по 30 млн. тона лед на час, като някои учени се опасяват, че този допълнителен източник на сладка вода, който се влива в Атлантическия океан, може да означава, че сривът на океанските течения, наречен Атлантическа меридионална циркулация (АМОК), е по-близо до предизвикване, продължава изданието.
Известно е, че ледената покривка на Гренландия се свива, особено от 90-те години на миналия век насам, поради затоплянето, предизвикано от изменението на климата, допълва New York Times. Ледът се чупи и топи от краищата на ледниците по периметъра на Гренландия, уточняват нови изследвания, публикувани в списание Nature, продължава статията.
В нея се цитира Чад Грийн, глациолог от Лабораторията за реактивно движение на НАСА и водещ автор на изследването, който казва:
"Почти всички ледници в Гренландия се отдръпват и тази история е вярна, независимо от това къде гледате. Това отстъпление се случва навсякъде и наведнъж."
Изследователите по-рано бяха изчислили, че от 2000 г. насам гренландската ледена покривка е загубила около 5 000 гигатона (Gt) лед, но новата оценка добавя 2 000 Gt към този период, съобщава Washington Post.
AMOC е система от циркулация на топла, солена вода от тропиците към Европа и по-студена вода на юг по океанското дъно, продължава статията, както и пренася хранителни вещества, които помагат за поддържането на океанския живот.
Промените в океанската циркулация биха могли да окажат значително въздействие върху живота на хората, като доведат до екстремни метеорологични явления и нарушат режима на дъждовете, се казва още в статията.
Някои изследователи обаче твърдят, че всяко въздействие на топенето на ледената покривка на Гренландия върху океанската циркулация трябва да бъде допълнително наблюдавано и изследвано, пише Washington Post.
Гренландският леден щит е един от двата останали ледени щита в света и се състои от стотици ледници, които покриват около 80 % от сушата на Гренландия, съобщава Ройтерс. Ако се разтопи напълно, ледената покривка на Гренландия ще повиши нивото на световния океан с около 7,4 метра, допълва изданието.
НАЙ
Сняг блокира над 550 населени места в Източна Турция
Изменението на климата отслабва екстремните студове, сочи ново проучване
Замърсяването на въздуха намалява способността на хората да се съсредоточават
Пътна обстановка
Изменението на климата отслабва екстремните студове, сочи ново проучване