Зимна равносметка
До началото на астрономическата пролет остават броени часове, но въпреки че астрономическата зима не е свършила, календарната приключи преди повече от половин месец.
До началото на астрономическата пролет остават броени часове, но въпреки че астрономическата зима не е свършила, календарната приключи преди повече от половин месец.
Ето равносметката:
Зима 2010/2011 започна с топло и много влажно(дъждовно) време в началото на декември. След това застудя значително и най-ниските температури за цялата зима в доста от населените места в страната бяха измерени точно през този месец, около седмица преди Коледа. Въпреки, че беше доста контрастен, декември в температурно отношение излезе точно в норма спрямо средните за 30-годишен период температури. Във валежно отношение той беше по-влажен с над 60 на сто средно за страната и по този начин не прекъсна тенденцията на наднормени валежи от последните години.
Януари също беше нормален месец. Температурната аномалия не превиши един градус, макар номинално да бе седем десети над нормата. Във валежно отношение, обаче, месецът излезе с малко над четвърт под норма средно за страната(около 77 на сто от нея). Друг важен момент беше топлото време по планинските върхове, където месецът се оказа наднормен. Това подчертава, че като цяло атмосферата продължава да е била по-топла от обичайното, а в ниските части на страната температурите в голяма степен са се формирали заради особеностите на циркулацията и характерните за това време на годината инверсии и мъгли.
Февруари. Номинално месецът излезе с две десети под нормата средно за страната(респ. в рамките и), но това, което бе отбелязано за януари важи в още по-голяма степен за последния зимен месец: вече не толкова характерните(но все пак нормални) инверсии "дръпнаха" значително температурите в низините и оттам - средно за страната, докато по върховете месецът отново беше над съответната норма. Дали ще бъде тенденция или не, предстои да разберем, но през февруари(който и без това е най-сухият месец за над половината от територията на страната ни) валежните количества бяха с една трета под обичайните за страната.
Друга важна зимна характеристика на изминалия зимен сезон беше доста малкото количество сняг над почти цялата страна, вкл. по планините. Средните валежи в норма заблуждават, тъй като, както посочихме в началото, лъвският пай от тях падна в началото на декември под формата на дъжд. Макар, че като брой на дните със снежна покривка за част от населените места този сезон да се вписва с известни усилия в норма, този показател е силно заблуждаващ относно количеството на снега: реално снежна покривка над 10 см имаше само веднъж за почти цялата страна, в североизточната част еднократно превиши 20-25 см и само в северозападните райони валя снежната покривка доближи 40 сантиметра. Любопитна подробност е, че в Ново село снегът се стопи изцяло едва вчера. В София сняг над 5-6 см бе изключение, а снежна покривка над 10 см имаше само в началото на зимата.
В резюме: Изминалата зима беше в рамките на обичайното в температурно отношение, като средно за трите зимни месеци температурата е с около 0.15 градуса над средната. Във валежно отношение тя е в рамките на нормата със влажно начало и по-сухо продължение и край. В сравнение с предишната зима, тя е малко по-студена, макар оставайки над норма, но без екстремално ниски температури, за разлика от предишната. Заедно с многократно по-малкото сняг, в сравнение с предишната зима(тогава беше с над градус и половина по-топло средно за сезона, което е много сериозна разлика!) за жителите на много градове в страната тази зима ще бъде запомнена като "по-слаба" от предната, въпреки обективно по-ниските температури.