Около 45% от известните в света цъфтящи растения може да са застрашени от изчезване, съобщава BBC News, позовавайки се на проучване на Кралската ботаническа градина в Кю, проведено в 30 държави.

Изданието твърди, че "от близо 19 000 нови вида растения и гъби, открити от 2020 г. насам, 77 % се смятат за застрашени".

The Guardian добавя: "В момента се наблюдава тенденция към увеличаване на броя на растенията и видовете:

"Ситуацията е още по-лоша за около 100 000 растителни вида, които все още не са официално наименувани, като се предполага, че 75% от тях са застрашени от изчезване".

Вестникът отбелязва също, че повече от половината от уникалните растения в Австралия не са оценени, за да се определи дали са застрашени от изчезване. Sky News пише: " Основната причина за изчезването е загубата на местообитания, като например обезлесяването или изграждането на язовири, които наводняват райони нагоре по течението. Изменението на климата "със сигурност е на хоризонта", казва анализаторът по опазване на околната среда д-р Матилда Браун, но добавя, че е много по-трудно да се измери като заплаха."

The Times съобщава, че в доклада са идентифицирани "тъмни точки" - райони по света, в които е най-вероятно да се появят нови за науката растителни видове.

В доклада се добавя: "В тези райони се срещат много нови видове, които не могат да бъдат открити: "Те идентифицираха 32 "тъмни точки" в световен мащаб, които включват територии в Бразилия, Перу, Индия, Суматра, Борнео и Мадагаскар.

Най-големи пропуски в познанията за растителното разнообразие и разпространение има в Колумбия. Няма тъмни точки в Европа и само една в Северна Америка, в югозападно Мексико."